Google Adsense Nedir? Google Adsense Para Kazanmak

Google Adsense ile Para Kazanmak | En İyi Rehber [2020]

Google Adsense ile para kazanmak birçok kişi tarafından yıllardır kullanılan bir gelir kaynağı. Google Adsense nedir? Google Adsense ne kadar kazandırır? gibi sorulara geçmeden önce sistemi iyi anlamalı ve bazı kararlar vermelisiniz.

Google reklamlarından para kazanmak kulağa hoş geliyor ama bilmeniz gereken bazı püf noktalar var. İnternetten para kazanma yolları arasında her daim önerilen bu sistem, kolayca yapılabilen bir şey değil. Emek verirseniz kazanç garanti fakat birçok kişi hızlıca para kazanmak istediğinden dolayı hayalleri suya düşüyor. 🙂

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, yayıncıların Google reklam ağına kayıt olarak kazanç sağlayacağı bir platformdur. Kişiler veya şirketler Google’a, Adwords üzerinden görüntülü reklamlar verirler ve bu reklamların gösteriminden, tıklanmasından yayıncılar gelir elde eder. Google Adsense nedir? ne işe yarar? sorusunun cevabı özetle budur.

Google Adsense ile para kazanmanın 2 yolu vardır:

 1-  Web Sitesi

 2-  YouTube

Aktif olarak ilgilendiğiniz veya günlük ziyaretçisi tatmin edici seviyede olan bir web siteniz, blogunuz varsa Google Adsense ile para kazanabilirsiniz.

Aynı şekilde bir YouTube kanalınız var ve izlenme sayılarınız, abone sayınız iyiyse yine kazanç sağlayabilirsiniz.

Google Adsense, olabildiğince basit bir sistemdir. YouTube ile ilgileniyorsanız, YouTube arayüzü içerisinde para kazanma bölümünde Adsense ile zaten karşılaşırsınız. Ancak web için harici olarak başvuru yapmanız gerekir.

Web sitesinden nasıl para kazanılır? diyen arkadaşların bazılarının bu gelir yönteminden haberi olmayabiliyor. Web sitesi üzerinden link, banner reklam vb. kazançlar sağlansa da, Adsense görmezden gelinmeyecek bir gelir kaynağıdır.

 Örnek: 

Birçoğunuz internet siteleri nasıl para kazanıyor? sorusunu mutlaka sormuştur. Dediğimiz gibi bunun birçok cevabı var fakat ekşisözlük tarzı büyük platformlar bile Google Adsense ile para kazanmaya devam ediyor.

Google Adsense ile Para Kazanmak - Ekşi sözlük

Görüldüğü üzere işaretlediğimiz alan bir Google Adsense reklamıdır. Yayıncı konumunda olan ekşisözlük bu reklamın gösteriminden ayrı, tıklanmasından ayrı para kazanır. Tıklama, gösterime göre daha çok kazanç sağlar.

Peki bu reklamlar neye göre çıkıyor?

Kullanıcı çerez (cookie) verilerine göre.

Ben internet tarayıcısı üzerinden borsa, reklam ağı vb. sitelerde gezdiğim için onunla ilgili reklamları bana sunuyor.

Bu reklama tıklarsam ve gittiğim sitede biraz vakit geçirirsem ekşisözlük bu tıklamamdan para kazanır.

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?

Google reklam tıklama ücretleri sabit bir ölçeğe sahip değildir. Yani her tıklamadan minimum 1 TL 2 TL kazanırsınız gibi net bir bilgi vermemiz mümkün değil. Sonuçta aynı sektörde reklam veren birden fazla şirket olabilir ve bu durum aralarındaki rekabetten dolayı tıklama başına kazancı arttırabilir. 

Aynı şekilde herhangi bir sektörde rekabet yok denecek kadar azsa, dolayısıyla o reklamın geliri de çok düşük olacaktır.

 Örnek: 

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?

 #  Anahtar kelime sütununda işaretlediğimiz 2 kelime öbeğinin en yüksek teklifini sağ taraftan görebilirsiniz. Eğer birisi reklam tıklamasıyla kalmayıp, üstüne birde rezervasyonda bulunursa, sağ tarafta gördüğünüz 62,97 TL – 7,82 TL gibi tutarlar kazanabilirsiniz.

Elbette bu örnek spesifiktir.

Her kelime öbeği, her reklam bu tarz yüksek paralar kazandırmaz. Ekşisözlük gibi siteler gün içerisinde binlerce reklam tıklaması alıyor. Her tıklamadan 67 TL kazansalar zaten kimse onları tutamaz. 🙂

Peki nedir bu işin ortalaması?

Bunu sektör belirler.

Finansla ilgili içerik üretiyorsanız haliyle yayıncılık yaptığınız alanda finansal anlamda reklam verenlerin reklamları gözükecektir. Finans kuvvetli bir sektör olduğundan tıklama başına kazançlarınız 1 ila 5 TL aralığında değişebilir.

Siz Türkçe magazin sitesi kurup iyi oranda para kazanmayı düşünmemelisiniz. Magazin doğrudan bir reklam değeri taşımadığı için tıklama başına kazançlarınız 5 kuruş – 10 kuruş civarı olması muhtemeldir.

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor? Örnek - 1

 #  Google Adsense tıklama başına ne kadar veriyor sorusuna verebileceğimiz en net cevap budur. Google Adsense ile para kazanmak istiyorsanız, sektörel düşünüp ona göre bir hamlede bulunmalısınız.

Sektörel anlamda kötü bir tercih sonucu aylarca emek verseniz de maalesef ki tatmin edici gelirler elde edemeyeceksiniz.

Umarız ki bu yazı aracılığıyla bunu birçok kişiye aktarabiliriz ve insanların boşa emek vermesinin önüne geçeriz. 

Anlayacağınız üzere Google reklam tıklama ücretleri ve kazanç mekaniği bu sisteme dayanıyor. Uğraş göstereceğiniz alanı belirlerken bu bilgiyi es geçmemenizi öneririz.

Google Adsense Gösterim Başına Ne Kadar Veriyor?

Google Adsense, sayfa gösterimi başına kazancı 1 gösterim üzerinden değerlendirmiyor. Onun yerine Sayfa BGBG denilen bir ibare var.

Sayfa BGBG Nedir?

Sayfa Bin Gösterim Başına Gelir.

Yani bir reklamın 1000 kez görüntülenmesi sonucu elde edeceğiniz gelir anlamını taşır. Gösterim, tıklamaya göre çok daha fazla olduğundan bunu adet başına hesaplamak yerine bin gösterime göre hesaplamayı uygun görmüşler. Gösterim, tıklamadan çok daha basit bir etkileşim olduğundan doğal olarak kazancı da daha düşük.

Gösterim kazancı aslına bakarsanız pek ilgilenilmemesi gereken bir konu.

Önemli olan TBM ve TO değerleriniz.

Nedir bunlar?

TBM: Tıklama Başına Maliyet – Adwords’ten gelen bir tabirdir fakat tık başına kazancı tanımlamak için kullanılır.

TO: Tıklama Oranı – Aldığınız reklam gösterimine oranla % kaç reklam tıklaması gerçekleşiyor? bunu ifade eden birimdir.

TBM sabit bir şey değildir. Gün içerisinde yapılan tıklamaların ortalaması alınır. Türkçe sitelerde TBM oranları genelde düşük olsa da İngilizce siteler tık başına 0.50 $ 1 $ aralığında kazanç sağlayabiliyor.

Hatta global bazlı öyle sektörler var ki tık başına kazançlar 200-300 dolara kadar çıkabiliyor.

 #  TO, yani tıklama oranınız maksimum %7-8 oranında olmalı. Bundan fazlasını Google negatif algılayabilir. Toplam reklam gösterimi 1000 ve TO %3 ise, 30 tıklama aldınız demektir.

Bir kullanıcının bir sayfada en az 5-6 reklam gösteriminde bulunduğunu düşünürsek aslında oldukça makul ziyaretçi potansiyeliyle ufak miktarlarda kazançlar elde edilebiliyor.

Elbette bunu başlangıç için dile getiriyoruz.

Sayfa BGBG hesaplaması tıpkı tıklama başına kazanç gibi sektörünüze bağlı. İngilizce finans sitelerinde Sayfa BGBG 1300-1400 TL bile olabiliyor.

Google Adsense Ne Kadar Kazandırır?

Site kurup para kazanmak istiyorsanız öncelikle bu işi becerebilir miyim tarzında sorular sormayın. Çünkü emin olun bu işler uğraşa uğraşa öğreniliyor. Elbette bunun için çeşitli kurslar vb. eğitimler alabilirsiniz, size kalmış. Kod bilgisine gerek kalmadan gayet profesyonel bir şekilde site açabilir ve yönetebilirsiniz.

Bu ayrı bir konu..

İnternet sitesinden ne kadar para kazanılır? sorusu, bu konudan sonra devreye girmeli.

İnternet sitesi reklam gelirleri düzgün bir şekilde ilgilendiğiniz takdirde gayet iyi, bu konuda bir şüpheniz olmasın. Web sitesinden para kazanmak, yaşadığımız çağ itibariyle gayet bilinen ve sevilen bir iş modeli. İnternetin ilk geldiği yıllarda değiliz ve her şey çok daha pratik.

 #  NetGelir.com olarak internetten para kazanma e-kitap setimizi satın alan bir kursiyerimizin Google Adsense kazancını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Adsense Kazancı - Günlük 85 TL Kursiyerimiz

 #  Adım adım her şeyi görsel yardımlarla anlattığımız bu e-kitap seti ile günlük 85 TL kazanca sadece 3-4 ay gibi kısa bir sürede ulaştı.

İnternetten Para Kazanma E-Kitap Setini İncele

Konumuza geri dönelim..

Google Adsense ne kadar kazandırır? Adsense kazançları ne kadardır? soruları tamamen size bağlı. Ben uğraşırım, emek veririm, sürekliliği elden bırakmam diyorsanız, çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Google Adsense ile para kazanmak teorikte basit, pratikte de basit.

 Ama !! 

İnsanlardaki çabucak para kazanma arzusu yarıda bırakıp vazgeçmelerine sebebiyet verebiliyor..

Peki nasıl bir yol izlemeliyiz?

 1-  Verdiğimiz magazin örneğindeki durumu yaşamamak için sektör seçiminizi doğru yapın. Finans, turizm gibi sektörlerin alt başlıklarını hedef alabilirsiniz. (Örneğin: Finans için Dijital Para – Coin vb. Alt Başlık)

 2-  Günümüzde yazılım bilen biri bile kod bilgisi gerektirmeden site kurmanızı sağlayan WordPress altyapısını tercih ediyor. Bunun sebebi içerik yönetim aracı olarak oldukça pratik ve stabil olması. Google SEO algoritması ile uyumlu olduğu için milyonlarca kişinin tercihi.

 3-  Google’dan para kazanmak için sağlam bir web sitesi inşa etmek istiyorsanız, Google’ın “İçerik kraldır” sözünü unutmamalısınız. Kullanıcıya maksimum verimlilikte içerik paylaşmalı, okunabilirliği yüksek ve faydalı bilgiler sunmalısınız.

 4-  Blogger, Adsense para kazanma için pek önerilmez. Blogspot.com uzantısına sahip bir site yerine .com, .net, .org uzantısına sahip bir site açın. Bunun için alan adı ve hosting satın almalısınız. Sağlam bir başlangıç için bu şart. Sırf ücretsiz bir şekilde başlamak için Google’ın Blogger altyapısını kullanmayın.

 5-  Sitenizde mutlaka SSL olmalı. SSL, tarayıcı adres çubuğunda sitenizin Güvenli olduğunu işaret eden bir politikadır. SSL’e sahip siteler https:// olarak başlar ve http:// ile farkı, Security kelimesinden gelen ‘S’ takısıdır. Site güvenilirliği için elzemdir.

 6-  Sitenizi ziyaret eden kullanıcının sitenizi hemen terk etmemesi için özen gösterin. Oluşturduğunuz içeriklerde tekrara düşen sıkıcı bir dil kullanmak buna sebep olacaktır. Genellikle bu durumu haber sitelerinde yaşarız. Maalesef haber siteleri, kullanıcı bilgiyi hemen alıp çıkmasın diye böyle bir yol izliyorlar ve bu kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor.

 7-  Süreklilik.. Çok ama çok önemlidir. Sitenize bir gün yazı yayınlayıp diğer yazınızı 1 ay sonra yayınlarsanız, Google’ın gözünde aktif olmayan bir site konumuna geçersiniz. Periyodik olarak içerik yükleme eğiliminde olmalı ve en az haftada 1 içerik yayınlamaya gayret göstermelisiniz.

 8-  Okunabilirlik.. Kimse paragraflara ve alt başlıklara ayrılmamış bir yazıyı okumak istemez. Göze ilk bakışta yoğun gelen yazılar siteyi terk etme sebebidir. 3-4 cümlede bir yazıya soluk aldırmak için paragraf yapmalı, bazı yerleri vurgulamak amacıyla çeşitli renkler kullanmalısınız.

 9-  Site hızı.. Sitenizin hızlıca yüklendiğinden, teknik aksaklık olmadığından emin olun. Sitelere erişmek isteyen kullanıcılar bu konuda çok acımasız davranabiliyorlar. Birisi sitenize tıklar ve 5 saniye içinde bağlanamazsa çok yüksek ihtimal siteyi terk edecektir. Siteyi terk etmeyip beklese dahi sitenizi erkenden terk etmeye meyilli olacaktır.

 10  En önemli kısımlardan biri ise süreç. Ne kadar süre uğraşacağım? Ne zaman tatmin edici sonuçlar yakalayacağım? soruları için birçok sitede araştırma yaparsanız ortak cevabın minimum 6 ay olduğunu görürsünüz. Net bir başarı görmek için 6 ay çok iyi bir süre. Elbette bizim e-kitap setimizde sunduğumuz bilgileri işleyen kişiler bu süreyi kısaltabiliyorlar ancak hiçbir site 1 ayda mükemmel sonuçlar elde etmez.

Google Adsense Hesabı Açma: Başvuru Yapmak

Google Adsense hesabı açmak ve başvuru yapmak oldukça basit işlemlerdir. Sitenizi yeni açıp yazılar yayınlamaya başladıysanız hemen Adsense’e kaydolmanız gerekmez.

 Önceliğiniz: 

Site trafiğini arttırmak ve dolayısıyla iyi içerik üretmek olmalı.

Google Adsense kayıt başvurusu oluşturma vb. işlemler işin en kolay kısmı. Günlük ziyaretçi sayınız iyi seviyelere ulaştıktan sonra zaten meselenin %95’ini çözmüş oluyorsunuz. 🙂

Google Adsense ücretli mi? sorusuna peşinen cevap verelim. Hayır, ücretli değil. Tamamen ücretsiz bir şekilde kayıt olabilir ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz Google Adsense nasıl kayıt olunur? sorusunu yanıtlayalım.

Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

 1-  Google Adsense sitesine gidin: https://www.google.com/adsense/start/

Google Adsense Hesap Açmak - Başvuru

 2-  Sağ üstten “Başlayın” butonuna tıklayın.

Google Adsense Hesap Açma - Kaydolma

 3-  Buradan Web Site URL ve E-posta adresinizi girin.

Google Adsense Hesap Açma Başvuru Yapmak

 4-  Google hesabınızla giriş yapın ve “İleri” tıklayın.

 5-  Daha sonra ülke seçimi yapıp telefon numaranızı ekleyin ve hepsi bu kadar!

Google Adsense Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Her ayın 1’i ile 30’u arasında elde ettiğiniz kazançlar öteki ayın 1’inde kesinleşip 22’sinde yatar.

Bu sayede her ayın 22’sinde bir önceki ayın kazancı hesabınıza gelmiş olur.

 Örnek: 

1 Ocak – 30 Ocak Arası Kazanç: 1300 TL

Bu kazanç 1 Şubat’ta kesinleşir ve 22 Şubat tarihinde hesabınıza yatar.

Aynı şekilde 1 Şubat – 30 Şubat arası elde ettiğiniz kazançta 1 Mart’ta kesinleşip 22 Mart tarihinde hesabınıza yatar.

Google Adsense para çekme işlemi için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Adsense girip ayarlar bölümünden IBAN numaranızı eklemeniz yeterli olacaktır.

22 Şubat tarihi hafta sonuna denk geliyorsa bankalar transfer yapamadığından dolayı kazancınız hafta içi en kısa sürede aktarılır.

Sonuç

Şüphesiz ki Google Adsense, internet reklamcılığı ile gelir elde etmek için en iyi seçenek. Piyasanın en iyisi olduğu konusunda herkes hemfikir.

İnternetten nasıl para kazanılır? sorusuna verilebilecek en kesin cevaplardan biridir Adsense. Siteden para kazanmak isteyen yüz binlerce kişi bunu tercih ediyor.

Peki ama neden?

Aslında tercihlerinin temelinde %100 pasif gelir mantığı yatıyor. Kişiler siteleriyle zaten ilgilenip uğraşıyorlar. Google reklamlarını ekleyerek para kazanmak onlar için ekstra bir enerji gerektirmiyor.

Reklamlar site ziyaretçilerini aşırı derecede rahatsız edecek türden de olmadığı için alan mutlu satan mutlu diyebiliriz.

Web sitesine reklam almak ile ilgilenenler çeşitli firmaların banner reklamları yerine Adsense’i denemeli. Adsense kazançları sizi tatmin etmiyorsa bu işi eğer potansiyeliniz varsa İngilizce deneyin. Global bir dil olduğundan çok uçuk rakamlar kazananlar mevcut.

Google Adsense alternatifleri piyasada birkaç tane var fakat Google güvencesi pazar payında çok büyük bir yere sahip. Google Adsense para kazanma konusunda her ay tüm dünyaya milyonlarca dolar ödeme yapıyor.

Nasıl para kazanabilirim? diyen arkadaşların emeğinin boşa gitmeyeceğini düşündüğüm bir alan olduğundan gönül rahatlığıyla önerebilirim. Sizin için Google, para kazanmak adına çok iyi bir adım olacaktır. Web site tıklama başına para kazanmayı en azından 1 kez olsun denemelisiniz.

 #  Eğer başka yöntemleri merak ediyorsanız, internetten para kazanma: +40 kesin yöntem adlı yazımıza göz atabilirsiniz. İnanılmaz iyi bir rehberdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir