Sanal Asistanlık Nedir? Sanal Asistan İş İlanları ve Fiyatları

Sanal Asistanlık: Nedir? İş İlanları ve Fiyatları Tüm Bilgiler

Sanal asistanlık son yıllarda ismi fazlasıyla duyulan bir meslek alanı. Aslında sanal asistan dendiği zaman bunun tam karşılığı bir yazılımdır.

Akıllı cihazlarımızdaki, bilgisayarlarımızdaki hatırlatma servisleri, konum servisleri, sesli arama işlemleri, mesaj yazma işlemleri, mesajların sesli okunması gibi yapay zekâ destekli, insan hayatını kolaylaştıran çözümler birer sanal asistan yazılımlarıdır.

Fakat gün geçtikçe teknolojilerden ilham alınarak ve olanaklarından faydalanılarak yeni meslek kolları ortaya çıkmıştır. Her geçen gün yenileri eklenen bu iş kollarından birisini de sanal asistanlık oluşturmaktadır.

Sanal Asistanlık

İş hayatına baktığımızda çok farklı sektörler var. Bunların her birisi onlarca farklı alanda faaliyet gösteriyor. Bunların birçoğu mekânında yer açmak, tam zamanlı çalışan sayısını azaltmak isteyebiliyorlar. Kimi zaman da tam zamanlı bir personel çalıştırmaya güçleri yetmiyor.

Bu durumda da zaman zaman işlerini yaptırabilecekleri, belli işleri onun denetimine verecekleri asistanları tercih ediyorlar. İnsanların işe ihtiyacı olduğu için, esnek çalışma saatleri bulunduğu için, iş verenlerini kendilerinin seçme gibi bir avantajları olduğu için de çoğu kişiye sanal asistanlık başvuru seçeneği cazip geliyor.

Buna bir de iyi bir kazanç imkanı eklenince pek çok yerde sanal asistan arayan firmalar ve bu işi yapabileceğini belirtenlerin ilanları göze çarpıyor. Fakat böyle bir işe girişmeden önce sanal asistanlığa dair bütün detaylara sahip olmak, ondan sonra sahaya adım atmakta fayda var.

Sanal Asistanlık Nedir?

Sanal asistanlık, sekreter görevini gören kişidir. İş verenin iş yerinde bulunması zorunlu değildir ve daha çok evde çalışır. Yapacağı işler oldukça fazladır ve hangi alanda bir kişiye ya da firmaya hizmet verecekse onun sekreterliğini yapacağını unutmaması gerekir.

Bu yüzden herkesin yapabileceği bir iş kesinlikle değildir. Genel olarak daha önce birkaç yıl bir yerde yardımcı personel olarak, sekreter olarak görev yapmış, deneyimli kişiler bu alanda tercih edilmektedirler.

Eğer sanal asistanlık yapmayı düşünüyorsanız bazı ekipmanlara ve donanımlara sahip olmanız gerekir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bir bilgisayar,
 • İnternet bağlantısı,
 • Microsoft Office programı,
 • Skype tarzı görüntülü ve sesli görüşme programı,
 • Kulaklık,
 • Makul bir çalışma ortamı.

Sanal asistanlık her ne kadar evde, freelancer olarak yapılabilen bir iş olsa da iş vereninizle belirleyeceğiniz zaman dilimlerinde iletişim halinde bulunmanız gerekmektedir. Bu yüzden de web tabanlı çalışmanız gerekir. Bunu akıllı telefonlarınızın üzerinden yapamazsınız.

Sorunsuz çalışan bir bilgisayara ve internet bağlantısına gereksiniminiz vardır. Çoğu zaman kurum, kişi verilerine ulaşabilme yetkisi de verilir ve siz, internet üzerinden işlerinizi yapar, iş vereninize ve müşterilere veri akışı sağlarsınız.

Hazırlayacağınız dosyalar daha çok Office programları üzerinden olur. Çoğu zaman metinler ile işinizi yönetmek durumunda kalırsınız. Bu yüzden de başta Microsoft Office olmak üzere Excel ve diğer programlara sahip olmanız gerekir. Elbette bunları kullanma becerinizin olması gerektiğini belirtmeye gerek dahi yok.

Sanal asistanlık yaparken müşterilerin ve iş verenlerinizin sizinle iletişime geçebilmesi gerekir. Bunun için görüntülü, sesli iletişim kurabileceğiniz programlara sahip olmanız gerekir.

Bir taraftan işinizi yaparken diğer taraftan da karşı tarafla iletişim kurarken süreci başarıyla yürütebileceğiniz makul bir ev ofisi kurmanız icap eder. En azından bir odanızı ofis olarak kullanabilmeniz gerekir.

Sanal asistanların yapabilecekleri işler oldukça fazladır. Bunların bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

 • E-posta yazışmaları yapma,
 • Veri girişi,
 • Telefon görüşmeleri yapma,
 • İnternet araştırması gerçekleştirme,
 • Randevuları zamanlama,
 • Kurgu hazırlama,
 • Yazı yazma,
 • Olay kurgulama,
 • Defter tutma,
 • Düzeltme yapma,
 • Grafik dizaynı,
 • Sosyal medya yönetimi,
 • Pazarlama,
 • Blog yönetimi,
 • Teknik destek.

Görüldüğü gibi sanal asistanın sunabileceği hizmetlerin sınırı yoktur. Deneyiminize, eğitiminize, becerilerinize göre yapabilecekleriniz çok fazladır.

Bunlara sahip olduktan sonra işverenlerden gelen bütün talepleri karşılayabilme olanağınız vardır. Sanal asistanın görevleri, sözleşme şartlarına ve müşterilerini ihtiyaçlarına göre değişir.

Bazıları sadece sosyal medya hesaplarının yönetimini üstlenirken bazıları büro ve defter tutma gibi işleri üstlenirler. Ya da sadece blog için yazı yazarlar.

Sanal Asistan Fiyatları


Sanal asistan kullanmak hem ekonomik hem de kolaydır. İş verenler açısından baktığımızda sadece bir projeleri boyunca yardım alabilecekleri bir sanal asistan dahi kiralayabilirler. Bir saatliğine dahi kiralama yapabilirler. İhtiyaç duyulan alanda destek alınması için bir sözleşme imzalanabilir.

Bu, sanal asistan olacak kişiler için de avantajdır. Eğer deneyimini varsa ve bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız rahatlıkla internet üzerinden araştırma yapabilir, kendinizi ve yapabileceklerinizi aktarıp iş ilanı verebilirsiniz.

Hatta küçük bir web sitesi kurup reklam çalışmaları ile zaman içinde daha çok müşteriye ulaşmaya dahi başlarsınız. Yeni işler aldıkça kendiniz de sanal asistan alabilirsiniz. Karalı bir ilerleme sonunda kurumsallığa dahi ulaşabilirsiniz.

Sanal asistanlık yaparak ne kadar kazanacağınızın bir sınırı yoktur. Tamamen sunacağınız servislere ve yapacağınız anlaşmalara bağlıdır. Eğer kendinizi nadir alanlarda yetiştirmiş, eğimini almış ve deneyimlerinizin de etkisiyle üst düzey sonuçlar üretebilecek düzeyde iseniz daha büyük projelere girebilir, gelir düzeyi yüksek iş verenlerden asistanlık alabilirsiniz.

Bu da alacağınız ücreti arttırır. Günlük, haftalık ya da aylık çalışabilirsiniz. İş karşılığı da fiyatlandırma yapabilirsiniz. Saatlik 70-120 TL gibi bir ücret belirleyebilirsiniz. Bu da aylık minimum 1500 TL gibi bir kazanç elde edebilmenizi sağlar. Üst limiti ise yoktur.

Sanal Asistan İş İlanları

Sanal asistanlığa dair hizmet alınabilecek, iş ilanları verilebilecek, iş ilanları takip edilebilecek pek çok site var. Sanal asistan arayan firmalar daha önceleri sadece Elance ve ODesk gibi siteler üzerinden sanal asistan ilanları veriyordu.

Bunlar hala aktif olsa da Jooble, Bionluk, Linkedin, İndeed, Kariyer, Secretcv, Freelancem gibi siteler üzerinden de sanal asistan hizmetlerine ulaşılabilmektedir.

Eğer sanal asistan olarak görev yapmak ve iş almak istiyorsanız bu sitelerdeki iş ilanlarını inceleyebilir, aranan kriterleri değerlendirerek uygun olduğunuzu, şartların sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Eğer bir iş verenseniz, sanal asistanlık siteleri üzerinden bu işi yapabileceklerini belirten kişilerin kriterlerini değerlendirebilir, aradığınız yeterliliklere uygun olanlara ulaşabilirsiniz.

Ya da doğrudan ilan verebilir, hangi işleri yapacak, hangi donanımlara sahip olacak, hangi aralıklarda ve nasıl çalışacak, ne kadar ücret ödeyeceksiniz gibi detayları yazarak işe alım ilanları verebilirsiniz.

Sanal asistanlık iş ilan ve başvuruları, değerlendirmeleri genel olarak sanal ortamda yapılmakta, çoğu zaman iş veren ile çalışanın aynı şehirde olması dahi gerekmemektedir. Bu yüzden iş arayanlar ve iş verenler için son derece geniş bir alternatif bulunmaktadır.

Sanal Asistan Arayanlar Nelere Dikkat Ediyor?

Sanal asistan arayanların dikkat ettikleri hususlar iş verene göre değişiyor. Zaten sanal asistan olmak istiyorum diyenler için standart bir eğitime de ihtiyaç yok. Eğitim, donanım, tecrübe gereklilikleri işverenin ihtiyaçlarına, projeye ve işin türüne göre değişiklik gösteriyor.

Kimi zaman sadece lise diploması talep edilirken kimi zaman üniversite mezunu olmak talep edilebiliyor. Fakat genel olarak tecrübe, güçlü iletişim becerisi ve planlı çalışabilme isteniyor. Bu yüzden iyi hazırlanmış bir özgeçmişe, çalışma kalitenizi onaylayan referanslara ve referans görüşlerine sahip olursanız avantajınız daha fazla olacaktır.

Bu noktada sizin becerilerinizi keskinleştirmeniz, ekipman yeterliliğini sağlayabilmeniz ve becerilerinizi gösterebilmeniz işverenler karşısında avantajınızı artıracaktır. Sitelerdeki ilanlar zaten bütün detaylara yer vermektedir.

NetGelir - İnternetten Para Kazanma Eğitimi E-Kitap Seti

Benim yazma becerim gayet iyi sanal asistanlık harici ne yaparak para kazanabilirim? diyorsanız, size uygun bir teklifimiz var.😊

NetGelir.com olarak 4 kişilik ekip tarafından yazılan bu E-Kitap seti sayesinde yazı yazma beceriniz ile nasıl para kazanacağınızı, hem yazılı hem görselli hem videolu olarak öğreneceksiniz. Yazı harici metotlar da detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Aylık 600-1200 TL aralığında gelir elde etmeniz, kitaptaki talimatlara uyduğunuz takdirde gayet yüksek bir ihtimal.😊

Bu işten zengin olun milyonlar kazanın demiyoruz elbette fakat sizi rahatlatacak, refah seviyenizi yükseltecek ek kazançlar kesinlikle mümkün.

Hatta sabır ve özverili bir şekilde çalışmalarınıza devam ederseniz neredeyse garanti bir kazanç kapısı.

İnternetten Kazanç Sağlama E-Kitap Setini Hemen İncele!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir