Yazı Yazarak Para Kazanmak - Makale, Blog, İçerik

Yazı Yazarak Para Kazanmak: Makale, İçerik, Blog ve Diğerleri

 #  İnternetten makale yazarak para kazanmak dijital dünyanın gelişim sürecinin başından itibaren insanların ilgisini çeken bir konu oldu. Evde yazı yazarak para kazanmak istiyorum diyen azımsanmayacak bir kitle mevcut.

Makale yaz para kazan mantığı uzun süreler boyunca popülerliğini devam ettirecek gibi duruyor. Yazarak kazanmak isteyen herkes bunun farkında.

Peki bu çağ itibariyle oldukça rağbet gören bir iş modeli olmasının sebebi ne?

İnternet siteleri, blog tutan firmalar, reklam metinleri gibi birçok alanda yazı yazabilme kabiliyetine sahip insanların içeriklerine ihtiyaç duyulması.

Makale Yazarak Para Kazanmak

 #  Çoğunlukla internet siteleri içerik yönünden talebin ciddi bir yüzdesini oluşturuyor. Bunun temel sebebi web sitelerinin kendilerini sürekli güncel tutmak zorunda olması. Hal böyle olunca sürekli çeşitli yazı alımları yapıyorlar.

Bazı internet sitelerinin kendilerine ait yazar kadroları mevcut olsa da emin olabilirsiniz ki çağ itibariyle bu bitmeyecek bir meslek dalı. Forumlarda, freelancer sitelerinde ciddi bir sirkülasyon var.

Eğer kabiliyetiniz ve dijitale yatkınlığınız varsa internetten yazı yazarak para kazanma konusunu düşünmenizi ve harekete geçmenizi şiddetle öneririz. Tabiri caizse aç kalmazsınız.

Yazı yaz para kazan, kulağa hoş geliyor değil mi?

 #  Ama nasıl? Nerelere yazabilirim? Hangi sitelere? Nereden iş bulabilirim?

Bütün bu soruların cevabını bu kapsamlı yazıda bulacaksınız. Kafanızda en ufak soru işareti kalmayacağından eminiz.

Bugün birçok üniversite öğrencisi, ev hanımı veya bu işi profesyonel anlamda yapan kişiler güzel kazançlar elde ediyor.

Bu iş modelini tamamıyla araştırmayan çoğu kişi maalesef kötü fiyat politikalarıyla çalışıyor. Yüzlerce kelimelik makaleleri komik fiyatlarla satıyor.

Tam anlamıyla bu işin prosedürü nasıl işliyor anlamanız gerek. Anlamadığınız takdirde sizin iyi niyetinizi suiistimal etmek isteyen kişiler çıkacaktır.

İnternetten Yazı Yazarak Para Kazanmak: Püf Noktalar

Reel sektörde yazı yazma işlerine göre çok daha pratik ve kolaydır. Tek işiniz tamamen klavye başında anlaşma sağladığınız kişilere içerik üretmek olacaktır.

Sektörel bazda değişiklik göstermekle birlikte her alanda yazı yazabilme becerisine sahip olmanız sizin için oldukça iyi bir avantaj olacaktır.

Yani sağlık sektörü, finans sektörü veya eğlence sektörü çeşitliliğinde içerik üretebilecekseniz 1 adım öndesiniz demektir.
Elbette tek bir alan içinde kendinizi sınıflandırabilirsiniz. Tamamen bilginiz dahilinde üretim sağlayabilirsiniz.

 #  Odaklı bir şekilde yazı temin etmek isteyen kişilerin tercihi olabilirsiniz. Çeşitlilik kazanmanız iş potansiyelinizi arttıracağından ilerleyen dönemlerde kendinizi farklı alanlar için de geliştirmenizi öneririz.

Yazının ilerleyen kısımlarında tüm detaylarıyla birlikte daha kapsamlı bir şekilde internetten bu işin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Yazı & Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

 #  Yazı, içerik, makale yazarak para kazandıran siteler ile ilgili birçok platform mevcut.

İşin güzel yanı belli bir süreden sonra iletişim kurduğunuz kişilerin her yazı ihtiyaçlarında size ulaşıp sizi boş bırakmamaları olacaktır.

Yani 4-5 kişiyle çalışmanız, işinizi layığıyla yapmanız halinde çok uzun süreler boyunca çalışacağınız anlamına gelir. Site sahipleri böyledir. Yazım kalitesine güvendiği beğendiği kişileri kolay kolay kaybetmek istemezler.

Makale yazarak para kazanma siteleri üzerinden elde ettiğiniz müşterilere bu gözle bakmanızda fayda var.
Önereceğimiz bu siteler blog yazarak para kazandıran siteler ile tamamen aynıdır zaten yazı anlamında birçok iş modeli bu platformlar üzerinden sağlanmaktadır. Makale yazma siteleri bu işin olmazsa olmaz online aracıları diyebiliriz.

 #  Evde makale yazarak nasıl para kazanılır? sorusunun en temel cevabı bu aracı siteler olacaktır.

Makale yazarak para kazandıran siteler sizin iş alımlarınız için birer nimet. Kimisi blog yazarak, kimisi içerik yazarak, kimisi makale yazarak diyor fakat aslında hepsi aynı şey.

Yazı yazma sitelerine örnek olarak freelancer platformlarıyla başlayalım. İçerik yazarak para kazanmak için kullanabileceğiniz siteler:

Bionluk.com

 #  Oldukça geniş bir müşteri potansiyeline sahip olan bionluk yazı alım satım işleri açısından trafiği fazla bir platformdur. İş verenler listesinde her gün 5-6 yeni iş görmeniz mümkün.

İlanlarınızı oluşturup yazar arayan kişilerin size ulaşmasını sağlayabilir veya işverenler listesine göz atıp teklif yapabilirsiniz.

 #  Adet bazlı sipariş veya haftalık, aylık alımlar söz konusu olabiliyor. Bu işi İngilizce veya farklı dillerde de yapacak olursanız doğru orantılı olarak iş hacminiz artacaktır.

Unutmayın ki bionluk üzerinden aldığınız işlerde ödeme transferi bionluk tarafından yapılır ve %20 komisyon alırlar.

Alıcı kişiyle anlaşmayı sağlarsınız, teslim tarihi belirlersiniz ve kişi ödemeyi bionluk.com’a yapar. İşin teslimatı sonrasında alıcı revize istemez yazdığınız yazıyı onaylarsa, bionluk kazancı komisyonla birlikte size aktarır.

Anlayacağınız üzere gayet başarılı ve güvenli bir ödeme sistemi. Hatta makale yazarak ek iş yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir platform olmasının temel sebeplerinden biri bu özellik diyebiliriz.

Bu ve bunlarla birlikte global çaptaki freelancer sitelerinden de bahsettiğimiz mikro işler yaparak para kazanmak adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

SadeceOn.com

 #  Bionluk ile tamamen aynı mantıkta çalışan bir diğer freelancer platformu. Köklü bir platform fakat bu site bionluk gibi sabit bir komisyon oranı belirlemiyor.

Sektörden sektöre değişkenlik gösterebiliyor. Yüzlerce potansiyel müşteriye ev sahipliği yaparak satıcılar ile buluşturuyor. İlanlarınızı özenli bir şekilde tasarlayıp yayınlarsanız kısa sürede gelen mesajları görebilirsiniz.

Fiyat politikası size kalmış ancak genelde 100 kelimesi 1,5-2 TL aralığında yazılıyor. Elbette bu sektör benim sektörüm, profesyonel anlamda içerik üretebilirim, diyorsanız bu fiyat bandını aşmakta özgürsünüz.

Makale yazarak ne kadar para kazanılır? sorusunun cevabı sizin yetkinliğiniz ve mesainiz ile doğru orantılıdır bunu unutmayın. Örneğin günde 300 kelimelik 5 tane içerik yazarak aylık 900 TL çok rahat kazanabilirsiniz.

R10.net

 #  Freelancer platformu değil. Kendisi Türkiye’nin en köklü en eski webmaster forumlarından. Binlerce üye ve günlük binlerce ziyaretçi alıyor. Aklınıza gelebilecek her konuda hizmet temin edebilmeniz mümkün.

Bu hizmetlere elbette makale & içerik hizmetleri de dahil. R10 platformu minimum fiyat politikasını 100 kelimesi 1,5 TL olarak belirlemiş.

Yani R10 üzerinden size ulaşan birisi 100 kelimesine 1,5 TL’den daha düşük bir fiyat öneremez.

Kullanıcı dostu olarak site içerisinde böyle kurallar belirlemeleri oldukça önemli. İşin piyasasını öldürmemek için atılan çok doğru adımlardan biri. Evde makale yazarak para kazanmak isteyen kişiler için oldukça iyi bir detay. Seviyoruz böyle platformları 🙂

R10 doğrudan bir satış platformu yerine forum adı altında hizmet verdiği için ödeme altyapısı maalesef yok.

Kullanıcılar kendi aralarında iletişim kurup anlaşma sağlıyorlar haliyle komisyon da yok. Peki nasıl güvenip iş yapacağız? derseniz sitenin kendi içerisinde bir ticaret puanlama sistemi mevcut.

 #  İletişim kurduğunuz kişinin bugüne kadar kaç iş yaptığını, kaçının problemsiz bir şekilde gerçekleştiğini görebiliyorsunuz.

Ticaret kurallarına uymayan kişiler tek şikayette zaten forumdan uzaklaştırılıyor. Anlayacağınız şahane sistem. Makale yazmak istiyorum deyip bu siteye uğramayan yoktur diyebiliriz.

WmAraci.com

 #  R10’dan bahsedip Wmaraci platformundan bahsetmemek olmaz. Webmaster Aracı olarak kısaltmadan oluşan site ismi tıpkı R10 gibi köklü bir forum. Aynı ticaret puanlaması sistemi ve mekaniği burası için de geçerli.

Kemik kitlesini hep koruyan bu forum içerisinde gönül rahatlığıyla makale & içerik hizmetlerinizi paylaşabilirsiniz. Adını sanını duyurmuş webmasterların bildiği sevip saydığı bir forumdur.

Fiyat politikaları için önerdiğimiz 100 kelimesi 1,5 TL sizin için bir skala olsun ve emeğinizi buradan pay biçerek hesaplayın.

 #  Elbette 100 kelimesi 2-2.5 TL aralığına çıkabilirsiniz. Hiçbir platform hiçbir mecra size bununla ilgili bir yaptırım uygulayamaz. Bu konuda özgür olduğunuzu unutmayın.

Bilgisayarda yazı yazarak para kazanma işi, emin olabilirsiniz ki olabildiğince özgür ve geniş bir alan. Unutmayın ki yazı yazarak para kazandıran siteler arasında mutlaka göz atmanız gereken forumlardan bir tanesidir WmAraci.

NetGelir - İnternetten Para Kazanma Eğitimi E-Kitap Seti

Bu arada NetGelir olarak:

İnternetten online gelir kaynağı yaratmanız için stratejik anlamda yol gösterdiğimiz ve görsel anlatımlarla detaylı bir şekilde anlatım sağladığımız e-kitap setimiz mevcut.

5 adet e-kitabı tek fiyattan sunuyoruz. Yanında 59 dolarlık tema hediyemiz de mevcut.

 #  Bu E-Kitap seti sayesinde internetten para kazanma yollarını en kapsamlı şekilde öğreniyorsunuz. İlgili yerlerde videolu yardımcı kaynaklar devreye giriyor.

Eğitim niteliğinde olan bu e-kitap setini satın alarak aylık 750-1500 TL aralığında kazanç sağlamanın sırlarını öğrenebilirsiniz.

Kitabın içerisindeki bilgileri dikkatli bir şekilde uyguladığınız takdirde bu kazancın gayet olası olduğuna zaten şahit olacaksınız.

İnternetten Para Kazanma E-Kitap Setini İncele!

Bilgisayarda Yazı Yazarak Para Kazanma: Nelere Dikkat Edilmeli?

 #  Elbette 1.kural özgünlük. Yazdığınız yazının %100 size ait ve özgün olması gerekiyor. Yani sağdan soldan kopyalanmamış tamamen size özgü olmalı.

Bu her alıcının kesinlikle önceliğidir, bu kuralı es geçmemeniz gerekir.

 #  Bununla birlikte yazım ve imla kurallarını göz önünde bulundurmalı yanlış kelimeler, yanlış noktalama işaretlerinden kaçınmalısınız. Yazarlığın 2 temel kuralı budur diyebiliriz.

Makale yazarlığı yapmak istiyorum diyorsanız bu konuda hassas olmalısınız.

Titiz ve özverili bir çalışma sergilemeniz işinizin sürekliliğini sağlar. Uyduruk iş yapmak yerine kalıcı bir kariyer için adımlarınızı bu yönde atmalısınız.

İçeriğinizi yazarken konunuzla ilgili anahtar kelimeleri çok abartı şekilde geçirmemelisiniz. Anahtar kelimeleri çok sık kullanmak Google algoritmaları için olumsuz bir etki yaratabilir.

Kısaca yazdığınız yazıda olabildiğince doğal olun. Yazınızı okuyacak diğer kullanıcılar yazınızı okurken sıkılmamalılar.

Yazacağınız başlık ile ilgili ufak çaplı bir araştırma yapıp o konuyla ilgili nelere değinmeniz gerektiğini öğrenmeli ve içeriğinize kendi yorumunuzla birlikte eklemelisiniz.

Önemli yerleri kalın hale getirip altını çizebilir ve yazı içerisindeki başlık tercihlerinizi hiyerarşik olarak yapabilirsiniz. En nihayetinde okunabilirliği yüksek özgün bir içerik amaçlamalısınız. Makale yazarak para kazanmak istiyorum diyenler için bunlar şart.

Kitap Yazarak Para Kazanma

 #  Şüphesiz birçok kişinin hayalidir kitap yazarak para kazanmak. Bunun için önce kategorinizi belirlemeniz gerekiyor. Eğitim kitabımı? Roman mı? Bilim kurgu mu? Başlangıç için kategori belirtmeniz şart.

 #  Kitabı yazmaktan önce kitabın kurgusunu uzun süre düşünmelisiniz. Kitabınızın işleyişini önceden belirlemeniz hayati önem taşıyor. Ardından yazım aşamasına geçebilirsiniz.

Giriş gelişme sonuç bütünlüğünü kullanarak akıcı ve okunabilirliği yüksek bir kitap yazmak olmalı amacınız.

Kitabınızı yazdıktan sonra etrafınızdaki insanlara okutup yorumlarını dikkatlice dinleyin. Gerekiyorsa haftalarca revize yapın. Elinizde en son hali kusursuz olan bir eser olmak zorunda.

 #  Ardından internet üzerinden yayın evi araştırması yaparak, gerek online gerek yüz yüze görüşmeler ile teklifte bulunmalısınız. Kabul eden bir yayın evi olursa kitap tasarımı gibi konularda profesyonel destek almalısınız.

Kitap tasarımı çok önemli bir detay.

Size bu konuda vereceğim en önemli tavsiye ise: Kitabınızı bir yayın evine göndermeden önce kendinize bir web sitesi kurun. Kitabınızın potansiyel kitlesiyle alakalı bir kitle edinmeye çalışın.

 #  Web sitesi şart değil bu sosyal medya hesabı da olur. Elinizde binlerce kişilik bir kitle olursa, yayın evine teklif yaptığınız zaman: Elimin altında bu sayıda bir kitle var pazarlama açısından kullanmayı planlıyorum diyebilirsiniz.

Bu yayın evleri açısından önemli bir kriterdir. Kitabınızın onaylanıp seçilmesi için etkili olabilir. Göz ardı etmemeniz gerekir. Haliyle yayın evi bastığı kitabın satılmasını ister.

Kitap yazmak para kazandırır mı?

Bu soruya sizin cevap vermeniz gerekir. Bunu kitabın kalitesi ve pazarlama stratejisi belirler.

Ben kitabı kaliteli bir şekilde yazacağım ve pazarlaması için iyi bir strateji izleyeceğim diyorsanız elbette kazandırır. Neden kazandırmasın? Türkiye’de okuyucu kitle az fakat kaliteli bunu unutmayın.

E Kitap Yazarak Para Kazanmak

 #  Normal kitap yazıp yayın evine bel bağlamak yerine çok daha iyi bir iş modeli. Bir ihtiyacı gideren e-kitap yazıp bunu dijital pazarlama desteğiyle birlikte satabilirsiniz.

E-Kitap genellikle  PDF  formatında okuyucuya ulaştırılan bir kitap şekli olduğundan oldukça karlıdır. E-Kitabınızı hazırladıktan sonra mutlaka ve mutlaka satış için bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır.

Şık tasarımlı bir web sitesi ile bu kitabı pazarlama şansınız kolaylaşır.

 #  Sitenizde kitap ile ilgili oldukça açıklayıcı ve pazarlamaya yönelik yönlendirmeye dayalı metinler olmak zorunda. Sitenize giren kişiyi kitabı almaya teşvik edici unsurları barındırmanız gerekir.

 #  Sitenize bir canlı destek eklentisi bile kurabilir anlık yaşanabilecek potansiyel sorunlar ile doğrudan alıcıyla temasa geçebilirsiniz. Bu satış performansını ciddi ölçüde arttırabilir.

E kitap yazarak para kazanmak ile ilgili olumsuz düşünceleriniz olmasın. Ülkemizde bu tarz dijital ürünlere karşı olan bir sempati var.

Kimse e-kitap satın almaz diye olumsuzluğa kapılmanıza gerek yok. İnsanlar onlara sunacağınız faydaya odaklanır. Bunun reel veya dijital olması sonra tartışılır.

Dergilere Yazı Yazarak Para Kazanmak

 #  Tabii herkes bu işi internet üzerinden yapmayı amaçlamıyor. Bazıları dergilere yazı yazarak para kazanma gibi alternatiflere yönelmek istiyor. Elbette bu kişisel bir tercih olmakla birlikte yazarın her haline saygı duyduğumuz bir durum.

Bu işi daha manuel, daha tek taraflı yapmak isteyenlerin ilgilendiği bir diğer alan ise dergilere yazı göndermek. Birçok derginin web sitesine girip iletişim bölümünden mail adreslerine ulaşıp doğrudan yazı gönderebilirsiniz.

Gönderdiğiniz yazılar beğenildiği takdirde size geri dönüş yapabilirler ve bu işten para kazanmak istediğinizi dile getirebilirsiniz.

Dergilerin iş ilanları var mı yok mu diye iş ilanları sitelerine göz atabilir ayrıyeten oradan da etkileşim sağlayabilirsiniz.

  Önemli!   Bu konu hakkında a’dan z’ye bilgi almak için Dergilere Yazı Yazarak Para Kazanmak adlı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum!!

Genelde sizden deneme yazıları isterler. Eşiği geçtiğiniz zaman anlaşma sağlanır. Takip ettiğiniz etmediğiniz ne kadar dergi varsa internet sitelerine, sosyal medya hesaplarına bakın.

Deneme yazarak para kazanmak isteyen kişiler de aynı durumla karşılaşır.

 #  İletişim kurabilmek için internet oldukça işinize yarayacaktır. Bazı dergilerin zaman zaman yeni yazar adaylarına şans vermek için oluşturduğu etkinlikler olabiliyor. Bunları aktif olarak sosyal medyadan takip edin. 

Dergilere Yazı Göndermek

 #  Sandığınız kadar kolay olmamalı. Gönderdiğiniz yazının beğenilmesi için elinizden gelenin fazlasını yapmaya özen göstermelisiniz.

Yazınız yalnızca bir kere beğenildiği takdirde zaten sizinle iletişim kuracaklardır. Gönderdiğiniz yazının kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Yazım kurallarına pür dikkat uymalı kısaca kusursuz bir deneme içeriği göndermelisiniz. Derginin kategorisine uygun olacak nitelikte yazılar göndermeniz seçilme olasılığınızı arttıracaktır.

Dergilere Şiir Göndermek

 #  Şiir yazarak para kazanmak isteyen birçok kişi var. Bunu Google sorgularını analiz ederken görmüştüm. Aylık azımsanmayacak kadar insan bu konuyla ilgili aramalar yapıyor.

Bazı dergiler bunu kabul edebilirler ancak bununla kazanç sağlamanız oldukça zor. Aynı şey hikaye yazarak para kazanmak isteyen kişiler için de geçerli.

Şiirim gözüksün diye göndermek istiyorsanız orasını bilemem. Edebiyat dergilerini takibe almalı mail adreslerine ulaşmalısınız.

Bazı edebiyat dergileri bu konuda alımlar yapabiliyor. Sosyal medya bu konu için çok daha verimli. Örneğin her ay 10 kişinin şiirini yayımlayabiliyorlar. Size tek düşen iş yazdığınız şiiri iletip, seçilmesini beklemek oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir